  • MCFT0BT2N7
MCFT0BT2N7
advertisement
Manufacturer No:
MCFT0BT2N7
Manufacturer:
Multicomp
HK JDW NO:
3958-MCFT0BT2N7
Package:
Datasheet:
Description:
MCFT0BT2N7 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Multicomp stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MCFT0BT2N7
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Cut Tape
  • Published
    2012
  • Tolerance
    3.704%
  • Number of Terminations
    2
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Case Code (Metric)
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    2.7 nH
  • Test Frequency
    500MHz
  • Max DC Current
    440mA
  • Frequency - Self Resonant
    8GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    13
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    13
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    350mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    0.0027 µH