  • MCF5307AI66B
MCF5307AI66B
advertisement
Manufacturer No:
MCF5307AI66B
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MCF5307AI66B
Package:
208-BFQFP
Datasheet:
MCF5307AI66B
Description:
ROMless Coldfire V3 32-Bit Microcontroller MCF530x Series MCF5307 3.3V 208-BFQFP
Quantity:
In Stock : 119
Step5Bar-code shipping tag
MCF5307AI66B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    208-BFQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1999
  • Series
    MCF530x
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    208
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    MCF5307
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G208
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    16
  • Speed
    66MHz
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Core Processor
    Coldfire V3
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Clock Frequency
    33.33MHz
  • Program Memory Type
    ROMless
  • Core Size
    32-Bit
  • Connectivity
    EBI/EMI, I2C, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Address Bus Width
    32
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • External Data Bus Width
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • Height Seated (Max)
    4.1mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm