  • MCF5274VM166
MCF5274VM166
advertisement
Manufacturer No:
MCF5274VM166
HK JDW NO:
318-MCF5274VM166
Package:
256-LBGA
Datasheet:
MCF5274VM166
Description:
ROMless Coldfire V2 32-Bit Microcontroller MCF527x Series MCF5274 1.5V 256-LBGA
Step5Bar-code shipping tag
MCF5274VM166
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    256-LBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Published
    1997
  • Series
    MCF527x
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    5A992
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCF5274
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B256
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.4V
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    69
  • Speed
    166MHz
  • RAM Size
    64K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.4V~1.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Core Processor
    Coldfire V2
  • Peripherals
    DMA, WDT
  • Clock Frequency
    83MHz
  • Program Memory Type
    ROMless
  • Core Size
    32-Bit
  • Connectivity
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, UART/USART, USB
  • Bit Size
    32
  • Address Bus Width
    24
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • External Data Bus Width
    32
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm