  • MCF5249VM140
MCF5249VM140
advertisement
Manufacturer No:
MCF5249VM140
HK JDW NO:
568-MCF5249VM140
Package:
BGA
Purchasing and Inquiry
MCF5249VM140 Description
The MCF5249VM140 is a Microprocessor from ColdFire MCF5xxx Processor.
MCF5249VM140 Features
  • 32bit 0.18um 140MHz 3.3V 160-Pin MAP-BGA Tray
  • Instruction Cache Size 8KB
  • On-Chip Memory 96KB/SRAM
  • Maximum Speed (MHz) 140
  • Interface Type I2C/SPI/UART
MCF5249VM140 Applications
  • General Uses
Step5Bar-code shipping tag
MCF5249VM140
    Select All
  • Number of Bits
    32
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Frequency (Max)
    140MHz
  • Data Bus Width
    32b
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Core Architecture
    Coldfire
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    BGA
  • Number of Pins
    160
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Frequency
    140MHz
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V