  • MCF5249CVM140
MCF5249CVM140
advertisement
Manufacturer No:
MCF5249CVM140
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MCF5249CVM140
Package:
160-BGA
Datasheet:
MCF5249CVM140
Description:
ROMless Coldfire V2 32-Bit Microcontroller MCF524x Series MCF5249 1.8V 160-BGA
Quantity:
In Stock : 1828
Step5Bar-code shipping tag
MCF5249CVM140
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Core Size
    32-Bit
  • Connectivity
    I2C, IDE, Memory Card, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 4x12b
  • Address Bus Width
    24
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    YES
  • External Data Bus Width
    16
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • Length
    15mm
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Width
    15mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    160-BGA
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    MCF524x
  • Published
    2001
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    160
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    REQUIRES 3.3V SUPPLY FOR I/O
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCF5249
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B160
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    47
  • Speed
    140MHz
  • RAM Size
    96K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Core Processor
    Coldfire V2
  • Peripherals
    DMA, I2S, POR, Serial Audio, WDT
  • Clock Frequency
    33.86MHz