  • MCF-25JR-1K2
MCF-25JR-1K2
advertisement
Manufacturer No:
MCF-25JR-1K2
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-MCF-25JR-1K2
Package:
MELF, 0207
Datasheet:
MCF-25JR-1K2
Description:
FIXED RESISTOR MCF Series, Carbon Film, 1.2kOhm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MCF-25JR-1K2
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MCF
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.087Diax0.232L 2.20mmx5.90mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    0/ -350ppm/°C
  • Resistance
    1.2kOhm
  • Composition
    Carbon Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Cylindrical
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Working Voltage
    300V