  • MCAL0410A1-471KU
MCAL0410A1-471KU
advertisement
Manufacturer No:
MCAL0410A1-471KU
Manufacturer:
Multicomp
HK JDW NO:
3958-MCAL0410A1-471KU
Package:
Axial
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MCAL0410A1-471KU
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Packaging
    Cut Tape
  • Published
    2007
  • Number of Terminations
    2
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Inductance
    470 μH
  • Test Frequency
    0.796MHz
  • Max DC Current
    126mA
  • Frequency - Self Resonant
    2.25MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    60
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    60
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    7.7Ohm
  • Inductance Tolerance
    10%
  • Inductance-Nom (L)
    470 µH