  • MC88915TFN55
MC88915TFN55
advertisement
Manufacturer No:
MC88915TFN55
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MC88915TFN55
Package:
28-LCC (J-Lead)
Datasheet:
MC88915TFN55
Description:
Clock Driver, Fanout Distribution, Multiplexer 55MHz MC88915 Clock Generators 28-LCC (J-Lead) Surface Mount 4.75V~5.25V Tube
Quantity:
In Stock : 2608
Step5Bar-code shipping tag
MC88915TFN55
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-LCC (J-Lead)
  • Supplier Device Package
    28-PLCC (11.51x11.51)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2001
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Clock Driver, Fanout Distribution, Multiplexer
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V
  • Base Part Number
    MC88915
  • Output
    CMOS, TTL
  • Number of Circuits
    1
  • Frequency (Max)
    55MHz