  • MC8641TVU1333JC
MC8641TVU1333JC
advertisement
Manufacturer No:
MC8641TVU1333JC
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MC8641TVU1333JC
Package:
994-BCBGA, FCCBGA
Datasheet:
MC8641TVU1333JC
Description:
PowerPC e600 Microprocessor MPC86xx Series MC8641 994-BCBGA, FCCBGA
Purchasing and Inquiry
MC8641TVU1333JC Overview
Shipping overseas is convenient thanks to the embedded microprocessor's packaging in 994-BCBGA, FCCBGA. Using advanced packaging techniques Bulk, high reliability is ensured. CPUs have 1 Core 32-Bit cores/bus width. The operating temperature around -40°C~105°C TA should be understood. From the MPC86xx series. Core-wise, this CPU has a PowerPC e600 processor. DDR, DDR2 RAM controllers are used by this CPU. Featuring DUART, HSSI, I2C, RapidIO interfaces, this microprocessor can better serve you. As far as I/O is concerned, this CPU runs at 1.8V 2.5V 3.3V. To find variants of the microprocessor, try searching with MC8641. 994-FCCBGA (33x33) package is offered by suppliers.
MC8641TVU1333JC Features
PowerPC e600 Core
MC8641TVU1333JC Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MC8641TVU1333JC Microprocessor applications.
  • Entertainment-radios, CD players, televisions
  • Vacuum cleaners
  • Industrial control field
  • Pacemakers (used to control abnormal heart rhythm)
  • Process control devices
  • Christmas lights
  • Binding machines
  • Dialysis machines (performs function of liver)
  • Hard drives
  • Microwave ovens
Step5Bar-code shipping tag
MC8641TVU1333JC
  • Package / Case
    994-BCBGA, FCCBGA
  • Supplier Device Package
    994-FCCBGA (33x33)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    MPC86xx
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Base Part Number
    MC8641
  • Speed
    1.333GHz
  • Core Processor
    PowerPC e600
  • Voltage - I/O
    1.8V 2.5V 3.3V