  • MC8641HX1333JC
MC8641HX1333JC
advertisement
Manufacturer No:
MC8641HX1333JC
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MC8641HX1333JC
Package:
994-BCBGA, FCCBGA
Datasheet:
MC8641HX1333JC
Description:
PowerPC e600 Microprocessor MPC86xx Series MC8641 994-BCBGA, FCCBGA
Purchasing and Inquiry
MC8641HX1333JC Overview
Since the microprocessor is packed in 994-BCBGA, FCCBGA, shipping overseas is convenient. Advanced packaging method Bulk is used to provide high reliability. There are 1 Core 32-Bit cores/bus width on the CPU. Recognize operating temperatures around 0°C~105°C TA. The cpu microprocessor belongs to the MPC86xx series. The CPU is powered by a PowerPC e600 core. Memory controllers for this CPU are DDR, DDR2. This microprocessor has DUART, HSSI, I2C, RapidIO interfaces to serve you better. There is 1.8V 2.5V 3.3V I/O running on this CPU. Try searching for variants of the cpu microprocessor with MC8641. Suppliers are offering 994-FCCBGA (33x33) packages.
MC8641HX1333JC Features
PowerPC e600 Core
MC8641HX1333JC Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MC8641HX1333JC Microprocessor applications.
  • Light sensing & controlling devices
  • Robotic prosthetic limbs
  • Ipod
  • Oscilloscopes
  • Keyboards
  • Pacemakers (used to control abnormal heart rhythm)
  • Magnetic resonance imaging (MRI)
  • Smoke alarms
  • Office automation equipment and computer peripherals
  • Information appliances (networking of household appliances)
Step5Bar-code shipping tag
MC8641HX1333JC
  • Package / Case
    994-BCBGA, FCCBGA
  • Supplier Device Package
    994-FCCBGA (33x33)
  • Operating Temperature
    0°C~105°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    MPC86xx
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Base Part Number
    MC8641
  • Speed
    1.333GHz
  • Core Processor
    PowerPC e600
  • Voltage - I/O
    1.8V 2.5V 3.3V