  • MC8641DHX1250HE
MC8641DHX1250HE
advertisement
Manufacturer No:
MC8641DHX1250HE
HK JDW NO:
318-MC8641DHX1250HE
Description:
1mm 32-bit Microprocessor 1023-Pin 1.25GHz 1.05V
Quantity:
In Stock : 6569
Step5Bar-code shipping tag
MC8641DHX1250HE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    1023
  • Weight
    5.854205g
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1.05V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    1.25GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Operating Supply Voltage
    1.1V
  • Speed
    166.66 MHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    1.25GHz
  • Data Bus Width
    32b
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Address Bus Width
    32
  • Core Architecture
    PowerPC
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • Format
    FLOATING POINT
  • Integrated Cache
  • Number of Cores
    2
  • Length
    33mm