  • MC8640THX1250HC
MC8640THX1250HC
advertisement
Manufacturer No:
MC8640THX1250HC
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-MC8640THX1250HC
Package:
994-BCBGA, FCCBGA
Datasheet:
Description:
PowerPC e600 Microprocessor MPC86xx Series MC8640 994-BCBGA, FCCBGA
Purchasing and Inquiry
MC8640THX1250HC Overview
Packed in 994-BCBGA, FCCBGA, the microprocessor is convenient for shipping overseas. High reliability can be achieved by using the advanced packaging method Bulk. Cores/Bus width of the CPU is 1 Core 32-Bit . The operating temperature around -40°C~105°C TA should be understood. The cpu microprocessor belongs to the MPC86xx series. PowerPC e600 is the processor core of this CPU. DDR, DDR2 RAM controllers are used by this CPU. To serve better this microprocessor features DUART, HSSI, I2C, RapidIO interfaces. At 1.8V 2.5V 3.3V, the CPU runs its I/O. You can search for variants of a microprocessor with MC8640.
MC8640THX1250HC Features
PowerPC e600 Core
MC8640THX1250HC Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MC8640THX1250HC Microprocessor applications.
  • Aerospace navigation systems
  • Answering machines
  • Home video and audio
  • Accu-check
  • Heater/Fan
  • Tape drives
  • Digital TVs
  • Dialysis machines (performs function of liver)
  • Safety -airbags, automatic braking system (ABS)
  • Microwave ovens
Step5Bar-code shipping tag
MC8640THX1250HC
  • Package / Case
    994-BCBGA, FCCBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    MPC86xx
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Base Part Number
    MC8640
  • Speed
    1.25GHz
  • Core Processor
    PowerPC e600
  • Voltage - I/O
    1.8V 2.5V 3.3V