  • MC8640DHX1000HE
MC8640DHX1000HE
advertisement
Manufacturer No:
MC8640DHX1000HE
HK JDW NO:
318-MC8640DHX1000HE
Package:
Datasheet:
MC8640DHX1000HE
Description:
1mm 32-bit Microprocessor 1023-Pin 1GHz 1.05V
Purchasing and Inquiry
MC8640DHX1000HE Overview
High reliability is achieved with advanced packaging method Bulk. uPs/uCs/Peripheral ICs type is MICROPROCESSOR. The microprocessor should be turned on and run with a voltage supply of 1.05V volts. It has a 32-Bit architecture. At 1GHz, the CPU operates. Datasheets for 1023 pin functions can be found here. The maximum supply current of this microprocessor is 1.1V. An example of a Microprocessors microprocessor can be found here. Data transfer has 32b bandwidths. CPU microprocessors shouldn't be used in environments above 105°C. The CPU has 2 cores. Ideally, the CPU will operate at 1GHz MHz. Micro processors can be used from 1.05V.
MC8640DHX1000HE Features
32-Bit Structure
32b-Bit Data Bus Width
2-Core CPU
MC8640DHX1000HE Applications
  • Heater/Fan
  • Ipod
  • Digital cameras
  • Safety -airbags, automatic braking system (ABS)
  • Network communication, mobile communication field
  • Scanners
  • Equipment control
  • Mice
  • Digital TVs
  • Measuring revolving objects
Step5Bar-code shipping tag
MC8640DHX1000HE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    1023
  • Weight
    5.854205g
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1.05V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    1GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Operating Supply Voltage
    1.05V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.1V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Speed
    1000 MHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    1GHz
  • Data Bus Width
    32b
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Address Bus Width
    32
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • Format
    FLOATING POINT
  • Integrated Cache
  • Number of Cores
    2
  • Length
    33mm