  • MC78M12CDTXM
MC78M12CDTXM
advertisement
Manufacturer No:
MC78M12CDTXM
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MC78M12CDTXM
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
MC78M12CDTXM
Description:
Fixed MC78M12 PMIC TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 4927
Step5Bar-code shipping tag
MC78M12CDTXM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    D-Pak
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Base Part Number
    MC78M12
  • Voltage - Input (Max)
    35V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    500mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    12V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    6mA
  • Voltage Dropout (Max)
    2V @ 500mA Typ
  • PSRR
    80dB (120Hz)