  • MC78L24ABP
MC78L24ABP
advertisement
Manufacturer No:
MC78L24ABP
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MC78L24ABP
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Datasheet:
MC78L24ABP
Description:
Fixed MC78L24 PMIC 3 TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Quantity:
In Stock : 7409
Step5Bar-code shipping tag
MC78L24ABP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e0
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn80Pb20)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    MC78L24
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    O-PBCY-T3
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    24V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    100mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Output Voltage 1
    24V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    40V
  • Protection Features
    Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    6.5mA
  • PSRR
    45dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    1.7V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.7V
  • Voltage Tolerance-Max
    5%