  • MC74VHC14DR2
MC74VHC14DR2
advertisement
Manufacturer No:
MC74VHC14DR2
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-MC74VHC14DR2
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MC74VHC14DR2
Description:
Gates & Inverters 2V~5.5V V
Purchasing and Inquiry
MC74VHC14DR2 Overview
Packed in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), the part is convenient for shipping overseas. To ensure high reliability, a new packaging method Tape & Reel (TR) is used. Inverter logic is the basis of its operation. The part must have a voltage of 2V~5.5V in order to function properly. Operation at a temperature around -55°C~125°C. Mounted in Surface Mount. In the low and high states of output current, the current is 8mA 8mA. The series 74VHC contains it. In total, there are 14 terminations. User experience is significantly enhanced by the part's 6 functions. There is a chip in this package that is a part of AHC/VHC. The part body receives 14 pins. 1 inputs are supported by the part. A 6 circuit is present in this device. To supply the device, it requires a voltage of 2V. When 5.5V is reached, the maximum supply voltage (Vsup) is reached. When the standby mode is activated, there is 2μA current flowing. It features Schmitt Trigger.
MC74VHC14DR2 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -55°C~125°C
AHC/VHC Family
MC74VHC14DR2 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC MC74VHC14DR2 Gates and Inverters applications.
  • VCR
  • Fishery-optical complementary power station
  • Digital camera
  • Pocket PC
  • Car
  • Various travel, camping, medical emergency appliances
  • Overcurrent/Short circuit protection
  • Audio
  • Washing machine
  • Home theater
Step5Bar-code shipping tag
MC74VHC14DR2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Number of Circuits
    6
  • Family
    AHC/VHC
  • Number of Inputs
    1
  • Current - Output High, Low
    8mA 8mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    10.6ns @ 5V, 50pF
  • Propagation Delay (tpd)
    18.5 ns
  • Logic Level - Low
    0.9V ~ 1.65V
  • Logic Level - High
    2.2V ~ 3.85V
  • Current - Quiescent (Max)
    2μA
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Width
    3.9mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74VHC
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm