MC74HC390AN
MC74HC390AN
598-MC74HC390AN
16-DIP (0.300, 7.62mm)
3V CMOS DUAL Counters & Dividers 74HC Series 74HC390 16 Pins Negative Edge 16-DIP (0.300, 7.62mm)
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
MC74HC390AN Overview
The device is packaged in the 16-DIP (0.300, 7.62mm)type. It is configured with 16terminations. By supplying 3Vwith a voltage of 3V , the device can be operated in a completely flexible manner. The number of all component pins is 16. In this case, it is packaged as Tube. Circuit components are connected with 16pins. The device is mounted in the direction of [0]. In this case, it belongs to the family of [0]. As a member of the 74HCseries, it is ideal for a wide range of applications. It is decided to use the logic type [0]. Setting the operating temperature to -55°C~125°C is recommended. A mounting type of Through Holeis adopted. Providing a voltage of 2V~6Vensures higher reliability of operation. The array contains elements containing 4bits each. Among the features of this electronic device, ONE FUNCTION HAS 1 BITare essential. More related parts are available under its base part number 74HC390. The packing of this product is performed by [0]. There is a minimum supply voltage (Vsup) of 2V volts. It is possible to provide a voltage up to 6V (Vsup). There are 2 input lines that allow binary data to be input in the form of an on/off signal.
MC74HC390AN Features
Embedded in the 16-DIP (0.300, 7.62mm) package
4 bits per element
ONE FUNCTION HAS 1 BIT
MC74HC390AN Applications
There are a lot of ON Semiconductor MC74HC390AN Counters & Dividers applications.
- Frequency dividing circuits
- SQUARE ROOT
- LINEARIZATION
- Signal gating
- Programmable binary and decade
- Time delay circuits
- Divide-by-N counting
- ALGEBRAIC COMPUTATION
- Fixed or Programmable Frequency Division
- Time-delay circuits
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
MC74HC390AN
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
ON Semiconductor598-MC14060BDR2G16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060BQ,11516-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74HC4040N16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC14029BDR2G16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060D,65216-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4017D,65216-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060D,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LS92N14-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-HEF4040BT,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC74HC4060ADTG16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060PW,11816-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC14040BDR2G16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC74HC390ADTR2G16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HCT163D,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC14040BDTR2G16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC100LVEL32DG8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC190E16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC74HC390ADR2G16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC74HC4060ADTR2G16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC74HC390ADG16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare