  • MC74HC14ADTR2
MC74HC14ADTR2
advertisement
Manufacturer No:
MC74HC14ADTR2
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-MC74HC14ADTR2
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MC74HC14ADTR2
Description:
5mm mm Gates & Inverters 2V~6V V
Purchasing and Inquiry
MC74HC14ADTR2 Overview
The part is convenient to ship overseas because it is packed in a 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width). To ensure high reliability, a new packaging method Tape & Reel (TR) is used. A Inverter logic principle is used to make it work. To ensure the part's full function, a voltage of 2V~6V is needed. Around -55°C~125°C is the extended operating temperature. There is a hole in Surface Mount for mounting the part. There is 5.2mA 5.2mA output current in the high or low states. A 74HC series product. In total, there have been 14 terminations. User experience is significantly enhanced by the part's 6 functions. There is a chip in this package that is a part of HC/UH. 14 pins are injected into the part body. Inputs for the part are set to 1. Circuits number 6 make up this device. Devices require a minimum voltage of 2V. The supply voltage should not exceed 6V. In standby mode, the maximum current is 1μA. The feature count is 0.
MC74HC14ADTR2 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -55°C~125°C
HC/UH Family
MC74HC14ADTR2 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC MC74HC14ADTR2 Gates and Inverters applications.
  • Agriculture and light complementary power station
  • Laptop
  • Car
  • Fan
  • Pocket PC
  • Various travel, camping, medical emergency appliances
  • Flashlight
  • Washing machine
  • Range hood
  • CD player
Step5Bar-code shipping tag
MC74HC14ADTR2
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    74HC
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    14
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Number of Circuits
    6
  • Family
    HC/UH
  • Number of Inputs
    1
  • Current - Output High, Low
    5.2mA 5.2mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    13ns @ 6V, 50pF
  • Propagation Delay (tpd)
    110 ns
  • Logic Level - Low
    0.3V ~ 1.2V
  • Logic Level - High
    1.5V ~ 4.2V
  • Current - Quiescent (Max)
    1μA
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm