  • MC7448VU1420LD
MC7448VU1420LD
advertisement
Manufacturer No:
MC7448VU1420LD
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-MC7448VU1420LD
Package:
360-CBGA, FCCBGA
Datasheet:
MC7448VU1420LD
Description:
PowerPC G4 Microprocessor MPC74xx Series MC7448 360-CBGA, FCCBGA
Purchasing and Inquiry
MC7448VU1420LD Overview
The microprocessor is conveniently packaged in 360-CBGA, FCCBGA, making it easy to ship internationally. High reliability is achieved using advanced packaging method Tray. There are 1 Core 32-Bit cores/bus width on the CPU. K0°C~105°C TAw what the operating temperature is around 0°C~105°C TA. From the MPC74xx series. The CPU is cored with a PowerPC G4 processor. This CPU runs I/O at 1.5V 1.8V 2.5V. The microprocessor can be searched for with MC7448 if you are looking for variants. 360-FCCBGA (25x25) package is offered by suppliers.
MC7448VU1420LD Features
PowerPC G4 Core
MC7448VU1420LD Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MC7448VU1420LD Microprocessor applications.
  • Digital set-top boxes
  • Laminators
  • Vacuum cleaners
  • Robotic prosthetic limbs
  • Automatic staplers
  • Food and beverage
  • Blood pressure monitors
  • Projectors
  • Calculators
  • Process control devices
Step5Bar-code shipping tag
MC7448VU1420LD
  • Package / Case
    360-CBGA, FCCBGA
  • Supplier Device Package
    360-FCCBGA (25x25)
  • Operating Temperature
    0°C~105°C TA
  • Published
    2004
  • Part Status
    Obsolete
  • Speed
    1.42GHz
  • Voltage - I/O
    1.5V 1.8V 2.5V