  • MC7448VS1400ND
MC7448VS1400ND
advertisement
Manufacturer No:
MC7448VS1400ND
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MC7448VS1400ND
Package:
360-CLGA, FCCLGA
Datasheet:
MC7448VS1400ND
Description:
1.27mm PowerPC G4 1.31.8/2.5V 32-bit Microprocessor MPC74xx Series MC7448 1.15V 360-CLGA, FCCLGA
Purchasing and Inquiry
MC7448VS1400ND Overview
Shipping overseas is convenient since the embedded microprocessor is packed in 360-CLGA, FCCLGA. Using advanced packaging techniques Tray, high reliability is ensured. There are 1 Core 32-Bit cores/bus width on the CPU. Identify the operating temperature around 0°C~105°C TA. From the MPC74xx series. PowerPC G4 processors are embedded in this CPU. The CPU runs at 1.5V 1.8V 2.5V when it comes to I/O. uPs/uCs/Peripheral ICs are a MICROPROCESSOR, RISC. MC7448 is a good way to search for variants of the microprocessor. A total of 360 terminations have been recorded. Turn on the cpu microprocessor and let it run with a 1.15V voltage supply. The architecture of the microprocessor is 32-bit. 1.2V is its maximum supply current. Typical Microprocessors cpu microprocessor. CPU microprocessors with clock frequencies of 1400MHz operate. The datasheet specifies that this CPU microprocessor requires 1.31.8/2.5V power supply.
MC7448VS1400ND Features
PowerPC G4 Core
32-Bit Structure
MC7448VS1400ND Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MC7448VS1400ND Microprocessor applications.
  • Projector
  • Computed Tomography (CT scan)
  • Hard drives
  • PDAs, game consoles
  • Scanners
  • Agriculture, transportation field
  • Smartphone
  • Digital set-top boxes
  • Virtual reality VR robots
  • Electronic jamming systems
Step5Bar-code shipping tag
MC7448VS1400ND
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    360-CLGA, FCCLGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1994
  • Series
    MPC74xx
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    360
  • ECCN Code
    3A991.A.1
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1.15V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    MC7448
  • JESD-30 Code
    S-CBGA-N360
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.2V
  • Power Supplies
    1.31.8/2.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.1V
  • Speed
    1.4GHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Core Processor
    PowerPC G4
  • Clock Frequency
    1400MHz
  • Bit Size
    32
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    YES
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
    NO
  • Voltage - I/O
    1.5V 1.8V 2.5V
  • Number of Cores/Bus Width
    1 Core 32-Bit
  • Graphics Acceleration
  • Co-Processors/DSP
    Multimedia; SIMD
  • Height Seated (Max)
    2.8mm
  • Length
    25mm