  • MC7448VS1267ND
MC7448VS1267ND
advertisement
Manufacturer No:
MC7448VS1267ND
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MC7448VS1267ND
Package:
360-CLGA, FCCLGA
Datasheet:
MC7448VS1267ND
Description:
PowerPC G4 Microprocessor MPC74xx Series MC7448 360-CLGA, FCCLGA
Purchasing and Inquiry
MC7448VS1267ND Overview
Due to its 360-CLGA, FCCLGA packaging, it is convenient to ship overseas. Using advanced packaging techniques Tray, high reliability is ensured. CPUs have 1 Core 32-Bit cores/bus width. Understand how the operating temperature around 0°C~105°C TA is determined. The cpu microprocessor belongs to the MPC74xx series. PowerPC G4 is the processor core of this CPU. In this CPU, I/O is set to 1.5V 1.8V 2.5V. You can search for variants of a microprocessor with MC7448.
MC7448VS1267ND Features
PowerPC G4 Core
MC7448VS1267ND Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MC7448VS1267ND Microprocessor applications.
  • Teletext terminals
  • Ipod
  • Robots
  • Temperature sensing and controlling devices
  • Projectors
  • Consumer electronics products
  • Nintendo
  • Ipad
  • Coffee machines
  • Light sensing & controlling devices
Step5Bar-code shipping tag
MC7448VS1267ND
  • Package / Case
    360-CLGA, FCCLGA
  • Operating Temperature
    0°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2002
  • Series
    MPC74xx
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    MC7448
  • Speed
    1.267GHz
  • Core Processor
    PowerPC G4
  • Voltage - I/O
    1.5V 1.8V 2.5V