  • MC68MH360ZQ25VL
MC68MH360ZQ25VL
advertisement
Manufacturer No:
MC68MH360ZQ25VL
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-MC68MH360ZQ25VL
Package:
357-BBGA
Datasheet:
MC68MH360ZQ25VL
Description:
1.27mm CPU32+ Microprocessor M683xx Series MC68MH360 5V 357-BBGA
Purchasing and Inquiry
MC68MH360ZQ25VL Overview
With a packing size of 357-BBGA, this embedded microprocessor is ideal for international shipping. High reliability is achieved using advanced packaging method Tray. There are 1 Core 32-Bit cores/bus width on the CPU. Identify the operating temperature around 0°C~70°C TA. It comes from the M683xx series. The CPU is cored by a processor with a number of 0 cores. There are DRAM RAM controllers on this CPU. To serve better this microprocessor features SCC, SMC, SPI interfaces. I/O is run at 3.3V on this CPU. This is a SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL for the uPs/uCs/Peripheral ICs type. Search MC68MH360 for variants of the embedded microprocessor. The total number of terminations is 357. You should be able to turn on and run the embedded microprocessor with a voltage supply of 5V. With a maximum supply current of 5.25V, it has a maximum power consumption. The external data bus width of this CPU is 32. The embedded microprocessor has a clock frequency of 25MHz.
MC68MH360ZQ25VL Features
CPU32+ Core
MC68MH360ZQ25VL Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MC68MH360ZQ25VL Microprocessor applications.
  • Hard drives
  • Hearing aids
  • Multi-meter
  • Dialysis machines (performs function of liver)
  • DVD\DV\MP3 players
  • Toasters
  • Torpedo guidance
  • Electronic jamming systems
  • Fire alarms
  • Projectors
Step5Bar-code shipping tag
MC68MH360ZQ25VL
  • Package / Case
    357-BBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1997
  • Series
    M683xx
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    357
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MC68MH360
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B357
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.75V
  • Speed
    25MHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Core Processor
    CPU32+
  • Clock Frequency
    25MHz
  • Address Bus Width
    32
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • External Data Bus Width
    32
  • Voltage - I/O
    3.3V