  • MC68LC060ZU75
MC68LC060ZU75
advertisement
Manufacturer No:
MC68LC060ZU75
HK JDW NO:
318-MC68LC060ZU75
Description:
32-bit Microprocessor 304-Pin 75MHz 3.3V
Purchasing and Inquiry
MC68LC060ZU75 Overview
I would rate this as a MICROPROCESSOR for the uPs/uCs/Peripheral ICs type. Total terminations are 304. Using a 3.3V voltage supply, you should be able to operate the cpu microprocessor. There is a 32-Bit architecture in it. A 75MHz frequency is used by the CPU. Datasheets for 304 pin functions can be found here. It can supply a maximum current of 3.465V. To transfer data, there is a bandwidth of 32b. CPU microprocessors shouldn't be used in environments above 70°C. Injecting pins into the embedded microprocessor body results in 304 pins. The CPU here has 1 cores. As the CPU reaches its top frequency, it will be at 75MHz. In this case, 3.3V is the starting point.
MC68LC060ZU75 Features
32-Bit Structure
32b-Bit Data Bus Width
1-Core CPU
MC68LC060ZU75 Applications
  • Removable disks
  • 3D printers
  • Home appliances
  • Fabric
  • Hearing aids
  • Dialysis machines (performs function of liver)
  • Radio
  • Xbox
  • Industrial robot
  • Computers and laptops-video calling, email, blogging
Step5Bar-code shipping tag
MC68LC060ZU75
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    304
  • Weight
    6.718043g
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    304
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    75MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.465V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    75MHz