  • MC68EN360ZQ25VL
MC68EN360ZQ25VL
advertisement
Manufacturer No:
MC68EN360ZQ25VL
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MC68EN360ZQ25VL
Package:
357-BBGA
Datasheet:
MC68EN360ZQ25VL
Description:
1.27mm CPU32+ 32-bit Microprocessor M683xx Series MC68EN360 5V 357-BBGA
Purchasing and Inquiry
MC68EN360ZQ25VL Overview
The embedded microprocessor has been packed in 357-BBGA for convenient overseas shipping. High reliability is achieved with advanced packaging method Tray. There are 1 Core 32-Bit cores/bus width on the CPU. The operating temperature around 0°C~70°C TA should be understood. M683xx is its series number. With a core count of CPU32+, this CPU is multicore. This CPU uses DRAM RAM controllers. Featuring SCC, SMC, SPI interfaces, this microprocessor can better serve you. 3.3V is the I/O speed of this CPU. In terms of uPs and uCs as well as peripheral ICs, this is a MICROCONTROLLER, RISC. Try searching for variants of the cpu microprocessor with MC68EN360. Overall, there are 357 terminations. When the voltage supply is 5V, the cpu microprocessor should be powered on and run. A 32-Bit architecture is used. The maximum supply current is 5.25V. There is a wide width of 32 on the external data bus of this CPU. There is 6MHz clock frequency for the microprocessor. There are 46 input/output (I/O) channels on the CPU that transfer data.
MC68EN360ZQ25VL Features
CPU32+ Core
32-Bit Structure
46 I/Os
MC68EN360ZQ25VL Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MC68EN360ZQ25VL Microprocessor applications.
  • Electrocardiogram (EKG)
  • Washing machines
  • Graphic terminals
  • Measurement and control field
  • Blenders
  • Christmas lights
  • Hearing aids
  • Pacemakers (used to control abnormal heart rhythm)
  • Aerospace navigation systems
  • Instrument control
Step5Bar-code shipping tag
MC68EN360ZQ25VL
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    357-BBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1995
  • Series
    M683xx
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    357
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MC68EN360
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B357
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.75V
  • Number of I/O
    46
  • Speed
    25MHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    CPU32+
  • Clock Frequency
    6MHz
  • Bit Size
    32
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    YES
  • PWM Channels
    NO
  • DAC Channels
  • Address Bus Width
    32
  • External Data Bus Width
  • Voltage - I/O
    3.3V
  • Ethernet
    10Mbps (1)
  • Number of Cores/Bus Width
    1 Core 32-Bit
  • Graphics Acceleration
  • RAM Controllers
    DRAM
  • Additional Interfaces
    SCC, SMC, SPI
  • Co-Processors/DSP
    Communications; CPM
  • Height Seated (Max)
    1.86mm
  • Length
    25mm