  • MC68EN360AI25VL
MC68EN360AI25VL
advertisement
Manufacturer No:
MC68EN360AI25VL
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MC68EN360AI25VL
Package:
240-BFQFP
Datasheet:
MC68EN360AI25VL
Description:
0.5mm CPU32+ 32-bit Microprocessor M683xx Series MC68EN360 5V 240-BFQFP
Purchasing and Inquiry
MC68EN360AI25VL Overview
The embedded microprocessor ships overseas conveniently packed in 240-BFQFP. High reliability is provided by the advanced packaging method Tray. There are 1 Core 32-Bit cores per bus width on the CPU. The operating temperature around 0°C~70°C TA should be understood. This is a member of the M683xx series. The CPU is powered by a CPU32+ core. The CPU uses DRAM RAM controllers. With its SCC, SMC, SPI interfaces, this microprocessor will be able to serve you better. The CPU runs I/O at 3.3V. It is a MICROCONTROLLER, RISC in terms of uPs/uCs/Peripheral ICs. To find variants of the microprocessor, try searching with MC68EN360. As a whole, there are 240 terminations. Using a 5V voltage supply, the microprocessor should turn on and run. An architecture based on 32 bits is used. The maximum supply current of this microprocessor is 5.25V. An external data bus width of 32 is available on this CPU. 6MHz is the clock frequency of the embedded microprocessor. There are 46 I/Os connected to the CPU programs.
MC68EN360AI25VL Features
CPU32+ Core
32-Bit Structure
46 I/Os
MC68EN360AI25VL Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MC68EN360AI25VL Microprocessor applications.
  • Fire alarms
  • Magnetic resonance imaging (MRI)
  • Television
  • Microwave ovens
  • Guidance-GPS
  • Safety field
  • Printers
  • Microwave ovens
  • Vacuum cleaners
  • Pacemakers (used to control abnormal heart rhythm)
Step5Bar-code shipping tag
MC68EN360AI25VL
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    240-BFQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1995
  • Series
    M683xx
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    240
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MC68EN360
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G240
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.75V
  • Number of I/O
    46
  • Speed
    25MHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    CPU32+
  • Clock Frequency
    6MHz
  • Bit Size
    32
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    YES
  • PWM Channels
    NO
  • DAC Channels
  • Address Bus Width
    32
  • External Data Bus Width
  • Voltage - I/O
    3.3V
  • Ethernet
    10Mbps (1)
  • Number of Cores/Bus Width
    1 Core 32-Bit
  • Graphics Acceleration
  • RAM Controllers
    DRAM
  • Additional Interfaces
    SCC, SMC, SPI
  • Co-Processors/DSP
    Communications; CPM
  • Height Seated (Max)
    4.15mm
  • Length
    31.305mm