  • MC68882RC16A
MC68882RC16A
advertisement
Manufacturer No:
MC68882RC16A
HK JDW NO:
699-MC68882RC16A
Package:
68-BCPGA
Datasheet:
MC68882RC16A
Description:
68 Terminations Floating-Point Co-Processor Specialized ICs 5V
Step5Bar-code shipping tag
MC68882RC16A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    68-BCPGA
  • Surface Mount
    NO
  • Packaging
    Tray
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    68
  • Type
    Floating-Point Co-Processor
  • Technology
    HCMOS
  • Terminal Position
    PERPENDICULAR
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Pin Count
    68
  • JESD-30 Code
    S-CPGA-P68
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.75V
  • Clock Frequency
    16MHz