  • MC68360ZP25VLR2
MC68360ZP25VLR2
advertisement
Manufacturer No:
MC68360ZP25VLR2
HK JDW NO:
318-MC68360ZP25VLR2
Package:
BGA
Datasheet:
MC68360ZP25VLR2
Description:
Microprocessor 25MHz 3V BGA
Purchasing and Inquiry
MC68360ZP25VLR2 Overview
Packed in BGA, the microprocessor is convenient for shipping overseas. Advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used to provide high reliability. uPs/uCs/Peripheral ICs type is SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, LAN. Overall, there are 357 terminations. Turning on and running the embedded microprocessor with a 3V voltage supply should be possible. A 25MHz frequency is used by the CPU. A maximum supply current of 3.3V is available. This CPU has a wide external data Bus width of 32. Temperatures above 70°C should not be used with the microprocessor. Injecting pins into the embedded microprocessor body results in 357 pins. A CPU with 1 cores. 4 serial I/Os are set to communicate datas between peripherals.
MC68360ZP25VLR2 Features
1-Core CPU
MC68360ZP25VLR2 Applications
  • Microwave ovens
  • Auto-breaking system
  • Teletext terminals
  • Safety field
  • Smart instruments
  • Traditional industrial transformation
  • 3D printers
  • Set-top boxes
  • Volt meter
  • Computed Tomography (CT scan)
Step5Bar-code shipping tag
MC68360ZP25VLR2
  • Package / Case
    BGA
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    357
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Technology
    HCMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    3V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    25MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    357
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, LAN
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Address Bus Width
    32
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • External Data Bus Width
    32
  • Number of Serial I/Os
    4
  • Number of Cores
    1
  • Bus Compatibility
    68000
  • Communication Protocol
    ASYNC, BIT; SYNC, BYTE; SYNC, HDLC; SYNC, SDLC; BISYNC
  • Length
    25mm
  • Width
    25mm