  • MC68360VR25VL
MC68360VR25VL
advertisement
Manufacturer No:
MC68360VR25VL
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MC68360VR25VL
Package:
357-BBGA
Datasheet:
MC68360VR25VL
Description:
1.27mm CPU32+ Microprocessor M683xx Series MC68360 5V 357-BBGA
Purchasing and Inquiry
MC68360VR25VL Overview
Since the microprocessor is packed in 357-BBGA, shipping overseas is convenient. High reliability is achieved using advanced packaging method Tray. 1 Core 32-Bit cores/Bus width are present in the CPU. Understand the operating temperature around 0°C~70°C TA. From the M683xx series. The CPU is cored by a processor with a number of 0 cores. Memory controllers for this CPU are DRAM. Featuring SCC, SMC, SPI interfaces, this microprocessor can better serve you. This CPU runs I/O at 3.3V. In terms of uPs and uCs as well as peripheral ICs, this is a SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL. Use MC68360 to search for variants of the cpu microprocessor. To date, there have been 357 terminations. Using a 5V voltage supply, you should be able to operate the cpu microprocessor. Supply current is maximum at 5.25V. With a 32 width external data bus, this CPU has a wide external data bus. CPU microprocessors with a clock frequency of 25MHz are used.
MC68360VR25VL Features
CPU32+ Core
MC68360VR25VL Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MC68360VR25VL Microprocessor applications.
  • Fax machines
  • Instrumentation and process control field
  • Microwave ovens
  • Security systems
  • Switches
  • Monitoring-temperature level, oil level, speed, distance, acceleration
  • Walkie talkies
  • Agriculture, transportation field
  • Ipod
  • Accu-check
Step5Bar-code shipping tag
MC68360VR25VL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    357-BBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1995
  • Series
    M683xx
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    357
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MC68360
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B357
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.75V
  • Speed
    25MHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Core Processor
    CPU32+
  • Clock Frequency
    25MHz
  • Address Bus Width
    32
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • External Data Bus Width
    32
  • Voltage - I/O
    3.3V