  • MC68340PV16E
MC68340PV16E
advertisement
Manufacturer No:
MC68340PV16E
HK JDW NO:
318-MC68340PV16E
Package:
LQFP
Datasheet:
MC68340PV16E
Description:
0.5mm 5V 32-bit Microprocessor 16MHz 5V LQFP
Purchasing and Inquiry
MC68340PV16E Overview
The microprocessor is convenient for international shipping since it is packaged in LQFP. High reliability can be achieved by using the advanced packaging method Bulk. The type MICROCONTROLLER belongs to uPs/uCs/Peripheral ICs. A total of 144 terminations have been recorded. With a 5V voltage supply, the part should be turned on and run. A 32-Bit architecture is used. There is 16MHz frequency set for the CPU. Supply current is maximum at 5.25V. An example of a Microprocessors microprocessor can be found here. 16 is the width of the external data bus on this CPU. It is recommended that the CPU microprocessor is not operated in an environment with a temperature of more than 70°C. Embedded microprocessor bodies have 144 pins injected into them. This is a 1-core CPU. The micro processor requires 5V power supplies according to the datasheets. There are 16 I/Os connected to the CPU programs.
MC68340PV16E Features
32-Bit Structure
1-Core CPU
16 I/Os
MC68340PV16E Applications
  • Christmas lights
  • Ipod
  • Routers
  • Nintendo
  • Embedded gateways
  • Industrial instrumentation devices
  • Automatic staplers
  • Current meter
  • Calculator
  • Microwave ovens
Step5Bar-code shipping tag
MC68340PV16E
  • Package / Case
    LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    HCMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    16MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    144
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.75V
  • Number of I/O
    16
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Bit Size
    32
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    YES
  • PWM Channels
    NO
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • DAC Channels
  • Address Bus Width
    32
  • External Data Bus Width
    16
  • Number of Cores
    1
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm