  • MC68340FE25E
MC68340FE25E
advertisement
Manufacturer No:
MC68340FE25E
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MC68340FE25E
Package:
144-BCQFP
Datasheet:
MC68340FE25E
Description:
CPU32 Microprocessor M683xx Series MC68340 144-BCQFP
Purchasing and Inquiry
MC68340FE25E Description
MC68340FE25E Features
Two-Channel DMA Controller
DUART Compatible with 68681
Two 16-Bit Timer/Counters
Four Chip Selects
System Integration
32 Address Lines, 16 Data Lines
Low Power Management
4.8 MIPS @ 25 MHz
Available in 16 and 25 MHz
Available in 3.3 and 5V
MC68340FE25E Applications
Communications equipment
Datacom module
Industrial
Power delivery
Personal electronics
PC & notebooks
Step5Bar-code shipping tag
MC68340FE25E
  • Package / Case
    144-BCQFP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1995
  • Series
    M683xx
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    MC68340
  • Speed
    25MHz
  • Core Processor
    CPU32
  • Voltage - I/O
    5.0V