  • MC56F8323MFB60
MC56F8323MFB60
advertisement
Manufacturer No:
MC56F8323MFB60
HK JDW NO:
318-MC56F8323MFB60
Package:
LQFP
Datasheet:
MC56F8323MFB60
Description:
0.5mm 32kB CPLD 64 Pin 60MHz 2.5V LQFP
Purchasing and Inquiry
MC56F8323MFB60 Overview
It is a kind of electronic component available in the LQFP package.For its use, it has 64 terminations.The supply voltage is 2.5V.There are pins on the 64 component.There are 64 pins in its configuration.This device is designed specifically to operate at frequency 60MHz.The specific characteristics of this device can be categoriMicrocontrollersed within the Microcontrollers subcategory.A supply voltage of 3.6V is required for its operation.In its memory, this device can store 32kB data.This electronic part can provide more features for ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY.DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER is used as the uPs/uCs/peripheral IC type.Timers and counters that measure time and count external events are also called 2 timers and counters.The memory type it uses is FLASH.125°C should be lower than the operating temperature.It should operate at a temperature greater than -40°C.Below 60MHz, its frequency should be kept at its maximum.Data is transmitted using 27 programmable I/Os.
MC56F8323MFB60 Features
Supplied in the LQFP package
Operating supply voltage of 3.6V
DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER as uPs/uCs/Peripheral Ics
2 timers/counters
MC56F8323MFB60 Applications
  • Encoding/broadcast
  • Signal processing for telecommunications
  • Statistical signal processing
  • Audio
  • Spectral density estimation
  • Processing system
  • Biomedical engineering
  • Digital communications
  • Vehicle electronics
  • Scene analysis technology
Step5Bar-code shipping tag
MC56F8323MFB60
  • Package / Case
    LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    64
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    60MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.6V
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Interface
    SCI, SPI
  • Memory Size
    32kB
  • RAM Size
    8kB
  • Memory Type
    FLASH
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
  • Bit Size
    16
  • Frequency (Max)
    60MHz
  • Data Bus Width
    16b
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Number of Timers/Counters
    2
  • ROM (words)
    16384
  • CPU Family
    56800E
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • Number of Programmable I/O
    27
  • Format
    FIXED POINT
  • Barrel Shifter
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm