  • MC50XS4200BEKR2
MC50XS4200BEKR2
advertisement
Manufacturer No:
MC50XS4200BEKR2
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-MC50XS4200BEKR2
Package:
32-SSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
MC50XS4200BEKR2
Description:
3.3/58/36V N-Channel 0.635mm PMIC MC50XS4200 32-SSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
MC50XS4200BEKR2 Overview
It is packaged in the form of a Tape & Reel (TR).It is included in the package 32-SSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad.It has been mounted as Surface Mount on the LED driver.A General Purpose switch type is owned by it.Ensure reliable operation by setting the temperature to -40°C~125°C TA.It is possible to use 2 outputs in the lighting driver.A supply voltage of 3.3V~5V is required for it to operate.It produces a maximum output voltage of N-Channel volts at its maximum output.This LED driving board is equipped with Slew Rate Controlled features in order for it to be useful.The MC50XS4200 family contains this object.There are 32 terminations in it.1.2AV is the maximum output of the LED driver.The LED driver is packaged in an econtainer with a capacity of Peripheral Drivers.It has a power supply of 3.3/58/36V.
MC50XS4200BEKR2 Features
MC50XS4200BEKR2 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MC50XS4200BEKR2 Power Switches ICs applications.
  • Portable Devices
  • Telecom and Network Systems
  • Hard Disk Drives
  • Various applications equipped with buttons
  • PC Card Hot Swap
  • Hot Swaps
  • Solid State Drivers
  • Smart Phones, Feature Phones
  • Portable GPS
  • Set-Top Boxes
Step5Bar-code shipping tag
MC50XS4200BEKR2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Peripheral Drivers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MC50XS4200
  • Number of Outputs
    2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    N-Channel
  • Power Supplies
    3.3/58/36V
  • Interface
    SPI
  • Current - Output (Max)
    1.2A
  • Output Configuration
    High Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3.3V~5V
  • Switch Type
    General Purpose
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    8V~36V
  • Driver Number of Bits
    2
  • Fault Protection
    Open Load Detect, Over Temperature
  • Rds On (Typ)
    50m Ω
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA