  • MC40XS6500BEK
MC40XS6500BEK
advertisement
Manufacturer No:
MC40XS6500BEK
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-MC40XS6500BEK
Package:
32-SSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
MC40XS6500BEK
Description:
N-Channel PMIC 32-SSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
MC40XS6500BEK Overview
It is package in Tray case.It is included in the package 32-SSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad.This LED driving board is mounted using the mounting type Surface Mount.A General Purpose switch type is owned by it.In order to guarantee reliable performance, the temperature should be set to -40°C~125°C TA.By default, it is set to output 5.In order to operate, it requires a voltage supply of 4.5V~5.5V.There is a maximum output voltage of N-Channel volts.Features of the lighting driver are Slew Rate Controlled.The maximum output of the LED driving board is 3.9AV.
MC40XS6500BEK Features
MC40XS6500BEK Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MC40XS6500BEK Power Switches ICs applications.
  • USB Power Distribution
  • Portable Video Game Players
  • Portable Devices
  • Hot Swap
  • USB Ports/Hubs
  • Various applications equipped with buttons
  • Low Voltage I/O System Power
  • USB3.1 Power Delivery
  • Hot Swap
  • Portable GPS Device
Step5Bar-code shipping tag
MC40XS6500BEK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature
  • Rds On (Typ)
    40m Ω
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Feature
    Slew Rate Controlled
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Number of Outputs
    5
  • Output Type
    N-Channel
  • Interface
    SPI
  • Current - Output (Max)
    3.9A
  • Output Configuration
    High Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~5.5V
  • Switch Type
    General Purpose
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    7V~18V