  • MC33HB2000EKR2
MC33HB2000EKR2
advertisement
Manufacturer No:
MC33HB2000EKR2
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-MC33HB2000EKR2
Package:
32-SSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
MC33HB2000EKR2
Purchasing and Inquiry
MC33HB2000EKR2 Overview
In order to package H bridge, Tape & Reel (TR) is used.As a cost-saving measure, H bridge is included in the 32-SSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad package.The supply voltage of 3.3V~5V can improve reliabilbridge drivery.H bridge circuit is mounted in the way of Surface Mount.-40°C~125°C TJ can work normally at motor driver H bridges operating temperature.There are a variety of applications for H bridge motor driver, including DC Motors, General Purpose.Full bridge also possesses Charge Pump, Slew Rate Controlled, Status Flag as a specific characteristic.32 terminations are used to terminate transmission lines with H bridges that match their characteristic impedance.A voltage of 12V is used as the supply voltage.As its analog IC type, H bridge circuit has been incorporated with BRUSH DC MOTOR CONTROLLER.Output reaches 16A at the maximum current.
MC33HB2000EKR2 Features
Available in 32-SSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad Package / Case
Operating Temperature at the range of Surface Mount
Subcategory: 16A
MC33HB2000EKR2 Applications
  • High-Current DC-DC Point-of-Load Converters
  • PC peripherals
  • OA equipments
  • Audio-visual equipment
  • Telecom Microprocessor
  • Voltage Regulators for GPUs
  • DVD players
  • Notebook Computers
  • Voltage Regulators for DDR memory arrays
  • Desktop Computers
Step5Bar-code shipping tag
MC33HB2000EKR2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • Feature
    Charge Pump, Slew Rate Controlled, Status Flag
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    DC Motors, General Purpose
  • HTS Code
  • Technology
    Power MOSFET
  • Voltage - Supply
    3.3V~5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    12V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G32
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    28V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    5V
  • Interface
    Logic, PWM, SPI
  • Analog IC - Other Type
    BRUSH DC MOTOR CONTROLLER
  • Output Configuration
    Half Bridge
  • Voltage - Load
    5V~28V
  • Current - Output / Channel
    3A
  • Fault Protection
    Over Temperature, Short Circuit, UVLO
  • Rds On (Typ)
    235m Ω LS + HS (Max)
  • Current - Peak Output
    16A
  • Load Type
    Inductive
  • Height Seated (Max)
    2.45mm
  • Length
    11mm
  • Width
    7.5mm