  • MC33275ST-2.5T3
MC33275ST-2.5T3
advertisement
Manufacturer No:
MC33275ST-2.5T3
HK JDW NO:
699-MC33275ST-2.5T3
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
MC33275ST-2.5T3
Description:
Fixed 2.3mm PMIC 4 TO-261-4, TO-261AA
Quantity:
In Stock : 1273
Step5Bar-code shipping tag
MC33275ST-2.5T3
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G3
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Voltage - Input (Max)
    13V
    Positive
  • Current - Output
    300mA
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Input Voltage (Min)
    3.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    200μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 300mA
  • PSRR
    75dB (120Hz)
  • Output Voltage1-Max
    2.55V
  • Output Voltage1-Min
    2.45V
  • Length
    6.5mm
  • Width
    3.5mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Terminal Pitch
    2.3mm