  • MC33269T-3.3G
MC33269T-3.3G
advertisement
Manufacturer No:
MC33269T-3.3G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MC33269T-3.3G
Package:
TO-220-3
Datasheet:
MC33269T-3.3G
Description:
Fixed 2.54mm MC33269 PMIC 3 TO-220-3
Quantity:
In Stock : 25
Step5Bar-code shipping tag
MC33269T-3.3G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    RAIL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Current Rating
    800mA
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MC33269
  • Pin Count
    3
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    20V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    800mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    8mA
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Temperature, Short Circuit
  • Voltage Dropout (Max)
    1.35V @ 800mA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • PSRR
    55dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    1.1V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.1V
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Min Current Limit
    800mA
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Input Bias Current
    5.5mA
  • Output Voltage Accuracy
    1 %
  • Height
    15.75mm
  • Length
    10.28mm
  • Width
    4.82mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C