  • MC22FF471D-TF
MC22FF471D-TF
advertisement
Manufacturer No:
MC22FF471D-TF
HK JDW NO:
192-MC22FF471D-TF
Package:
2220 (5750 Metric)
Datasheet:
MC22FF471D-TF
Description:
MC Series 470pF Mica Capacitor ±0.5% Tape & Reel (TR) -55°C~125°C Surface Mount 25 ppm/°C 2 Terminations 2220 (5750 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
MC22FF471D-TF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2220 (5750 Metric)
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MC
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    RF, High Q, Low Loss
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    25 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    470pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Packing Method
    TR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    5750
  • Case Code (Imperial)
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.157 4.00mm
  • Length
    5.7mm
  • Width
    5mm