  • MC15XS3400CPNA
MC15XS3400CPNA
advertisement
Manufacturer No:
MC15XS3400CPNA
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-MC15XS3400CPNA
Package:
24-PowerQFN
Datasheet:
MC15XS3400CPNA
Description:
N-Channel PMIC MC15XS3400 24-PowerQFN
Purchasing and Inquiry
MC15XS3400CPNA Overview
Tray is the way it's packaged.This file is included in package 24-PowerQFN.Surface Mount is the mounting type of the LED driver.General Purpose is the switch type it owns.It is best to set the temperature to -40°C~150°C TJ to ensure reliable operation.The LED driver has a total of 4 outputs.Operation is based on a supply voltage of 3V~5.5V.It produces a maximum output voltage of N-Channel volts at its maximum output.Currently, the LED driving board is equipped with Internal PWM, Slew Rate Controlled, Watchdog Timer features.It is part of the MC15XS3400 family of LED drivers.In terms of output, the lighting driver can provide a maximum of 6A V.
MC15XS3400CPNA Features
MC15XS3400CPNA Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MC15XS3400CPNA Power Switches ICs applications.
  • Mobile Communication Devices
  • Portable GPS Device
  • USB3.1 Power Delivery
  • PC Cards
  • Portable GPS
  • Various applications equipped with buttons
  • Handheld Devices
  • Solid State Drivers
  • Telecom and Network Systems
  • USB Ports/Hubs
Step5Bar-code shipping tag
MC15XS3400CPNA
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-PowerQFN
  • Supplier Device Package
    24-PQFN (12x12)
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • Feature
    Internal PWM, Slew Rate Controlled, Watchdog Timer
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Base Part Number
    MC15XS3400
  • Number of Outputs
    4
  • Output Type
    N-Channel
  • Interface
    SPI
  • Current - Output (Max)
    6A
  • Output Configuration
    High Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V
  • Switch Type
    General Purpose
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    6V~20V
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
  • Rds On (Typ)
    15mOhm