  • MC14050BFELG
MC14050BFELG
advertisement
Manufacturer No:
MC14050BFELG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MC14050BFELG
Package:
16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
MC14050BFELG
Purchasing and Inquiry
MC14050BFELG Overview
Logical driver uses a neat 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package. Tape & Reel (TR) external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Buffer, Non-Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 3V~18V. Qualified to operate within -55°C~125°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 10mA 40mA. Logical driver can deal with Push-Pull output (s). Digital buffer is one of the 4000B series devices. 16 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 5V. 16 pins are set with the electric part. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 16 pins. The bus transceiver employs 1 bits for each element. You can search "4050" for other related electrical components. Specifically, digital transciever is a kind of Gates. In quiescent state, the electronic part uses 4μA. It is generally sold in TAPE AND REEL package. To supply the device, a minimum voltage of 3V is a must. It is sufficient to make 6 outputs. Working with 6 logic gates.
MC14050BFELG Features
Gates
6 Logic Gates
MC14050BFELG Applications
There are a lot of ON Semiconductor MC14050BFELG Buffers & Transceivers applications.
  • Cable network front end
  • Telecom and datacom networking applications
  • Remote controls
  • Wireless multimedia center in smart home
  • VoIP phones
  • Changeing the frequency from IF to RF
  • IP cameras
  • Indoor ad hoc meeting
  • Broadcast application
  • Lamps
Step5Bar-code shipping tag
MC14050BFELG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    4000B
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~18V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    4050
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    6
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    Push-Pull
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    60 ns
  • Quiescent Current
    4μA
  • Turn On Delay Time
    140 ns
  • Logic Function
    Buffer, Inverting
  • Current - Output High, Low
    10mA 40mA
  • Logic Type
    Buffer, Non-Inverting
  • Number of Gates
  • Number of Bits per Element
    1
  • Schmitt Trigger
    NO
  • Height Seated (Max)
    2.05mm
  • Width
    5.275mm