  • MC12S1NCQF
MC12S1NCQF
advertisement
Manufacturer No:
MC12S1NCQF
Manufacturer:
C&K
HK JDW NO:
174-MC12S1NCQF
Package:
Datasheet:
MC12S1NCQF
Description:
SWITCH ROTARY 12POS 250MA 125V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MC12S1NCQF
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole
  • Housing Material
    Zinc
  • Actuator Material
    Stainless Steel
  • Series
    M
  • Feature
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Number of Positions
    12
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    250mA AC/DC
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    13.34mm
  • Current Rating
    250mA
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Flatted (3.17mm Dia)
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 6.60mm Dia
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Max Voltage Rating (AC)
    125V
  • Max Current Rating
    250mA
  • Electrical Life
    10000 cycles
  • Throw Configuration
    SP12T
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Number of Decks
    1
  • Operating Force
    2.880 ~ 5.041gfm
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Index Stops
    Fixed
  • Circuit per Deck
    SP12T
  • Depth Behind Panel
    10.42mm
  • Index Angle
    30 °
  • Number of Poles per Deck
    1
  • Angle of Throw
    30°
  • Length
    13.34mm
  • Actuator Length
    10.16mm