  • MC10XS3412JHFKR2
MC10XS3412JHFKR2
advertisement
Manufacturer No:
MC10XS3412JHFKR2
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-MC10XS3412JHFKR2
Package:
24-PowerQFN
Datasheet:
Description:
3.3/56/20V N-Channel PMIC 12V 24-PowerQFN
Purchasing and Inquiry
MC10XS3412JHFKR2 Overview
A Tape & Reel (TR) is used to package it.It's included in the 24-PowerQFN package.The LED driver is mounted as Surface Mount.General Purpose is the type of switch owned by it.In order to guarantee reliable performance, the temperature should be set to -40°C~150°C TJ.By default, it is set to output 4.The LED driving board operates with a supply voltage of 3V~5.5V.The maximum output voltage is N-Channel volts.Features of the lighting driver are Internal PWM, Slew Rate Controlled, Watchdog Timer.In total, there are 16 terminations.As far as the lighting driver is concerned, there are 4 functions.High efficiency is possible when the supply voltage is set to 12V.There is a Peripheral Drivers capacity container for this LED driver that is self-contained.The LED driver is configured with a maximum supply voltage of 20V (Vsup).A normal operation requires that the supply voltage (Vsup) remain above 6V.In this case, the power supply is 3.3/56/20V.
MC10XS3412JHFKR2 Features
Supplied from 12V
MC10XS3412JHFKR2 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MC10XS3412JHFKR2 Power Switches ICs applications.
  • Solid State Drivers
  • Wireless Modem Data Cards
  • Hard Disk Drives
  • Portable GPS Device
  • Hot-Swap Systems
  • Wireless Headsets
  • Hot Swap
  • Various applications equipped with buttons
  • Set-top-box
  • Set-Top Boxes
Step5Bar-code shipping tag
MC10XS3412JHFKR2
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-PowerQFN
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Feature
    Internal PWM, Slew Rate Controlled, Watchdog Timer
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Peripheral Drivers
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BUTT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    12V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • JESD-30 Code
    S-XBCC-B16
  • Number of Outputs
    4
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    N-Channel
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    20V
  • Power Supplies
    3.3/56/20V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    6V
  • Interface
    SPI
  • Output Configuration
    High Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V
  • Switch Type
    General Purpose
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    6V~20V
  • Driver Number of Bits
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
  • Turn On Time
    95 µs
  • Rds On (Typ)
    10m Ω, 12m Ω
  • Turn Off Time
    95 µs
  • Built-in Protections
    TRANSIENT; OVER CURRENT; OVER VOLTAGE; THERMAL; UNDER VOLTAGE
  • Output Current Flow Direction
    SINK
  • Height Seated (Max)
    2.2mm
  • Length
    12mm
  • Width
    12mm