  • MC10XS3412JHFK
MC10XS3412JHFK
advertisement
Manufacturer No:
MC10XS3412JHFK
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-MC10XS3412JHFK
Package:
24-PowerQFN
Datasheet:
Description:
3.3/56/20V N-Channel PMIC 12V 24-PowerQFN
Purchasing and Inquiry
MC10XS3412JHFK Overview
Tray is how it's packaged.There is a package for it in the 24-PowerQFN package.This LED driving board is mounted using the mounting type Surface Mount.This switch is of type General Purpose.To ensure reliable operation, set the temperature to -40°C~150°C TJ.By default, it is set to output 4.The LED driving board operates with a supply voltage of 3V~5.5V.Voltage output is N-Channel volts at maximum.Internal PWM, Slew Rate Controlled, Watchdog Timer features are available on the lighting driver.As a result, there are 16 terminations.It contains 4 functions.High efficiency is possible when the supply voltage is set to 12V.A self-contained econtainer holding Peripheral Drivers capacity contains this lighting driver.The maximum supply voltage for this LED driver is 20V (Vsup).In order for this lighting driver to operate normally, the supply voltage (Vsup) should remain above 6V.A 3.3/56/20V power supply is used by the part.
MC10XS3412JHFK Features
Supplied from 12V
MC10XS3412JHFK Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MC10XS3412JHFK Power Switches ICs applications.
  • Gaming
  • Solid State Drivers
  • Portable Music Players
  • Various applications equipped with buttons
  • Portable GPS
  • Telecom and Network Systems
  • HDD, SSD
  • Smart Phones, Feature Phones
  • HDD and SSD
  • Smartphone and PDA
Step5Bar-code shipping tag
MC10XS3412JHFK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-PowerQFN
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2007
  • Feature
    Internal PWM, Slew Rate Controlled, Watchdog Timer
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Peripheral Drivers
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BUTT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    12V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • JESD-30 Code
    S-XBCC-B16
  • Number of Outputs
    4
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    N-Channel
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    20V
  • Power Supplies
    3.3/56/20V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    6V
  • Interface
    SPI
  • Output Configuration
    High Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V
  • Switch Type
    General Purpose
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    6V~20V
  • Driver Number of Bits
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
  • Turn On Time
    95 µs
  • Rds On (Typ)
    10m Ω, 12m Ω
  • Turn Off Time
    95 µs
  • Built-in Protections
    TRANSIENT; OVER CURRENT; OVER VOLTAGE; THERMAL; UNDER VOLTAGE
  • Output Current Flow Direction
    SINK
  • Height Seated (Max)
    2.2mm
  • Length
    12mm
  • Width
    12mm