  • MC10H016P
MC10H016P
advertisement
Manufacturer No:
MC10H016P
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MC10H016P
Package:
PDIP
Datasheet:
MC10H016P
Description:
ECL DUAL Counters & Dividers 16 Pins Unidirectional POSITIVE EDGE PDIP
Purchasing and Inquiry
MC10H016P Overview
It is a device supplied in the PDIP package. There are 16 terminations used for its configuration. 16is the number of pins on all components. In the circuit, there are 16pins that connect other components. In this case, it emerges as a member of the 10H family. In this device, there is information of 4bits. The device has a temperature grade of COMMERCIAL EXTENDED. The device operates on a supply voltage of [0]. It operates at the maximum temperature of 75°C for extended periods of time with acceptable stability of its electrical characteristics. An operating temperature range is specified with a lower limit generally set at 0°C degrees Celsius. The maximum voltage available for the device reaches 5.46V. A total of 4lines are used for inputting binary data. For normal operation, it is equipped with 1circuits.
MC10H016P Features
Embedded in the PDIP package
Operating supply voltage of -5.2V
MC10H016P Applications
There are a lot of ON Semiconductor MC10H016P Counters & Dividers applications.
  • Control counters
  • Divide-by"N" counters/frequency synthesizers
  • Counter control/timers
  • MULTIPLICATION
  • Dual Up Counters
  • Decade counter/decimal decode display (CD4017B)
  • SQUARE ROOT
  • counting/frequency sy nthesizers-BCD output
  • Time delay circuits
  • Divide-by-N counting
Step5Bar-code shipping tag
MC10H016P
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to MC10H016P.
  • Package / Case
    PDIP
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    16
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn80Pb20)
  • Max Operating Temperature
    75°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Technology
    ECL
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    THROUGH-HOLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    -5.2V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL EXTENDED
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    5.46V
  • Number of Bits
    4
  • Propagation Delay
    2.5 ns
  • Family
    10H
  • Logic Function
    Counter
  • Direction
    Unidirectional
  • Trigger Type
    POSITIVE EDGE
  • Number of Input Lines
    4
  • fmax-Min
    200 MHz
  • Max Frequency@Nom-Sup
    200000000Hz
  • Load/Preset Input
    YES
  • Width
    7.62mm