  • MC10EL57D
MC10EL57D
advertisement
Manufacturer No:
MC10EL57D
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-MC10EL57D
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MC10EL57D
Description:
16 Terminations±4.2V~5.7V Signal switch10EL Series 1 Outputs1 Functions
Purchasing and Inquiry
MC10EL57D Overview
Providing this information in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) enables digital switch board space to be saved.The package is packaged in accordance with Tube.In terms of mounting, digital switch ic uses the method of Surface Mount.Multiplexer is the analog IC that the multiplexers uses.A temperature of -40°C~85°C will not leave the turn signal swturn signal switchch susceptible to external influences.When digital controlled switch operates at ±4.2V~5.7V, designers are provided with a greater degree of flexibility.Multiplexers of the 10EL series can be used in a wide range of applications.This configuration includes 16 terminations as part of its basic functionality.For multiplexer's system, a voltage of 5V is supplied.There are 16 component pins in this turn signal switch.It employs GULL WING as the point at which conductors come to an end.Keep Vsup at 4.2V to avoid unnecessary failures.It is advisable that the maximal supply voltage (Vsup) remains at 5.7V to avoid some unnecessary failures.There are 1 outputs designed for the operation of the turn signal switch.This multiplexer provides 4 inputs.Additionally, NECL MODE OPERATING RANGE: VEE = -4.2 V TO -5.7 V WITH VCC = 0 V provides improved characteristics.
MC10EL57D Features
Supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
NECL MODE OPERATING RANGE: VEE = -4.2 V TO -5.7 V WITH VCC = 0 V
MC10EL57D Applications
  • To select different task for memory in microprocessor memory systems
  • Computer memory
  • Electronically controlled engine system
  • Data distribution
  • Data bus control
  • Medium scale TV wall
  • High-performance memory systems
  • Textile mills
  • Implementing boolean functions with multiple variables
  • HD surveillance system
Step5Bar-code shipping tag
MC10EL57D
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to MC10EL57D.
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    10EL
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • Type
    Multiplexer
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
  • Voltage - Supply
    ±4.2V~5.7V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    16
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Circuit
    4 x 2:1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.7V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.2V
  • Number of Inputs
    4
  • Output Characteristics
    OPEN-EMITTER
  • Output Polarity
    COMPLEMENTARY
  • Propagation Delay (tpd)
    0.56 ns
  • Voltage Supply Source
    Dual Supply
  • Independent Circuits
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.9mm