  • MC10EL33DTG
MC10EL33DTG
advertisement
Manufacturer No:
MC10EL33DTG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MC10EL33DTG
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MC10EL33DTG
Description:
1 Element 5V ECL DUAL Counters & Dividers 10EL Series 10EL33 8 Pins Positive, Negative 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Purchasing and Inquiry
MC10EL33DTG Overview
It is a device supplied in the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package. There are 8 terminations used for its configuration. The supply voltage of 5V enables it operate in a fully flexible way. There are wires connecting 1elements. A total of 8pins are available on all components. It is packaged in a manner consistent with Tube. In the circuit, there are 8pins that connect other components. Surface Mountis the way in which it is mounted. Due to the fact that it is a member of the 10ELseries, it has a wide range of applications. Divide-by-4is selected as the logic type. The operating temperature should be set at -40°C~85°C. Having a mounting type of [0], it is suitable for installation. Providing a supply voltage of 4.2V~5.7Vallows it to operate more reliably. The result may be yesin terms of Pbfree code. These electronic devices have many important features, and NECL MODE: VCC = 0V WITH VEE = -4.2V TO -5.7Vis one of them. There are more related parts under the 10EL33base part number. The voltage source generates -5.2Vvoltage. Supply voltage (Vsup) can be as low as 4.2V. With a frequency of [0], it operates. Up to a maximum voltage of 5.7Vcan be supplied (Vsup). It is an electronic component of the Prescaler/Multivibrators family. The data/clock inputs have been configured to [0].
MC10EL33DTG Features
Embedded in the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
NECL MODE: VCC = 0V WITH VEE = -4.2V TO -5.7V
Frequency of 4.2GHz
MC10EL33DTG Applications
There are a lot of ON Semiconductor MC10EL33DTG Counters & Dividers applications.
  • Timing applications
  • POWER COMPUTATION
  • Divide-by"N" counters/frequency synthesizers
  • Divide-by-N counting
  • Clocks
  • Analog multiplexing and demultiplexing
  • Counter control/timers
  • Time delay circuits
  • Fixed or Programmable Frequency Division
  • Programmable decade counters
Step5Bar-code shipping tag
MC10EL33DTG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Series
    10EL
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
  • Subcategory
    Prescaler/Multivibrators
  • Technology
    ECL
  • Voltage - Supply
    4.2V~5.7V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    4.2GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    10EL33
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.7V
  • Power Supplies
    -5.2V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.2V
  • Nominal Supply Current
    27mA
  • Reset
    Asynchronous
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Logic Type
    Divide-by-4
  • Output Polarity
    COMPLEMENTARY
  • Trigger Type
    Positive, Negative
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    33mA
  • Number of Data/Clock Inputs
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm