  • MC10EL33DT
MC10EL33DT
advertisement
Manufacturer No:
MC10EL33DT
HK JDW NO:
598-MC10EL33DT
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MC10EL33DT
Description:
1 Element 5V ECL DUAL Counters & Dividers 10EL Series 10EL33 8 Pins Positive, Negative 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Purchasing and Inquiry
MC10EL33DT Overview
This is a device supplied in the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package. There are 8terminations used for configuring it. By supplying 5Vwith a voltage of 5V , the device can be operated in a completely flexible manner. The device contains 1terminations. A total of 8pins are present on all components. As [0], it is packaged. In the circuit, there are 8pins that connect other parts. It is mounted in the manner of [0]. Due to the fact that it is a member of the 10ELseries, it has a wide range of applications. It is adopted that the logic type is [0]. Ideally, the operating temperature should be set to -40°C~85°C. Mounting type Surface Mountis used. Providing a voltage of 4.2V~5.7Vensures higher reliability of operation. This electronic device is equipped with the following features [0]. Its base part number, [0], contains more related parts. Voltage from the voltage source is [0]. There is 4.2V minimum supply voltage (Vsup) for this device. It is possible to supply voltages up to 5.7V volts (Vsup). This part is from the family [0]. Data and clock inputs are configured at [0].
MC10EL33DT Features
Embedded in the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
NECL MODE: VCC = 0V WITH VEE = -4.2V TO -5.7V
MC10EL33DT Applications
There are a lot of ON Semiconductor MC10EL33DT Counters & Dividers applications.
  • LINEARIZATION
  • Fixed and programmable counters greater than 10
  • Frequency dividing circuits
  • Time-delay circuits
  • Divide-by-N counting
  • Binary counter/decoder
  • Programmable decade counters
  • Frequency dividers
  • SQUARE ROOT
  • ALGEBRAIC COMPUTATION
Step5Bar-code shipping tag
MC10EL33DT
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Additional Feature
  • Voltage - Supply
    4.2V~5.7V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.7V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.2V
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    33mA
  • Count Rate
    4.2GHz
  • Number of Data/Clock Inputs
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm