  • MC10EL33DR2G
MC10EL33DR2G
advertisement
Manufacturer No:
MC10EL33DR2G
HK JDW NO:
598-MC10EL33DR2G
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MC10EL33DR2G
Description:
1 Element 5V ECL DUAL Counters & Dividers 10EL Series 10EL33 8 Pins Positive, Negative 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
MC10EL33DR2G Overview
This device is supplied in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package. The configuration of this device is based on 8terminations. As a result of the supply voltage of 0, 5Vcan operate in a fully flexible manner. In wires, 1elements are connected. All component pins are equal to 8. As [0], it is packaged. A circuit is connected to other components by 8pins. Using [0], it can be mounted. Having been designed as a member of the 10ELseries, it is well suited to a variety of applications. In this case, the logic type is set to [0]. In this case, the operating temperature should be set to -40°C~85°C. A mounting type of Surface Mountis adopted. Providing a supply voltage of 4.2V~5.7Vallows it to operate more reliably. In terms of Pbfree code, the result may be yes. In regard to this electronic device, NECL MODE: VCC = 0V WITH VEE = -4.2V TO -5.7Vare essential features. The base part number of 10EL33provides access to more related parts. Voltage from the voltage source is [0]. In the case of the supply voltage (Vsup), it can be as low as 4.2V. There is 5.7V maximum supply voltage (Vsup) allowed. The part is from Prescaler/Multivibrators family. The device is configured with a clock and data input of 1.
MC10EL33DR2G Features
Embedded in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
NECL MODE: VCC = 0V WITH VEE = -4.2V TO -5.7V
MC10EL33DR2G Applications
There are a lot of ON Semiconductor MC10EL33DR2G Counters & Dividers applications.
  • Up Counters
  • TRUE RMS-TO-DC CONVERSION
  • ANALOG SIGNAL PROCESSING
  • DIVISION
  • Communications Digital Frequency Synthesizers;
  • Clocks
  • counting/frequency sy nthesizers-BCD output
  • Control counters
Step5Bar-code shipping tag
MC10EL33DR2G
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
    8
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
  • Voltage - Supply
    4.2V~5.7V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.7V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.2V
  • Reset
    Asynchronous
  • Output Characteristics
    OPEN-EMITTER
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    33mA
  • Count Rate
    4.2GHz
  • Number of Data/Clock Inputs
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm