  • MC10EL33DG
MC10EL33DG
advertisement
Manufacturer No:
MC10EL33DG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MC10EL33DG
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MC10EL33DG
Description:
1 Element 5V ECL DUAL Counters & Dividers 10EL Series 10EL33 8 Pins Positive, Negative 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
MC10EL33DG Overview
A device of this type is supplied in a package of type [0]. 8 terminations are used for its configuration. Having a supply voltage of 5V enables to operate in a fully flexible manner. In this diagram, there are 1elements that are interconnected by wires. A total of 8pins are present on all components. As [0], it is packaged. A circuit is connected to other components by 8pins. The Surface Mountway is used to mount it. This device is a member of the 10ELseries and is well suited for a wide range of applications. The logic type of Divide-by-4 is adopted. Ideally, the operating temperature should be set to -40°C~85°C. Having a mounting type of [0], it is suitable for installation. By providing the supply voltage of [0], it is capable of operating more reliably. It is possible for the result to be yesin Pbfree code. Among the features of this electronic device, NECL MODE: VCC = 0V WITH VEE = -4.2V TO -5.7Vare essential. The base part number of 10EL33provides access to more related parts. Voltage from the voltage source is [0]. There is 4.2V minimum supply voltage (Vsup) for this device. Frequency 4GHzdetermines its operation. It is possible to supply voltages up to 5.7V volts (Vsup). The electronic components is from Prescaler/Multivibrators family. The device has a configuration of 1 data/clock inputs.
MC10EL33DG Features
Embedded in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
NECL MODE: VCC = 0V WITH VEE = -4.2V TO -5.7V
Frequency of 4GHz
MC10EL33DG Applications
There are a lot of ON Semiconductor MC10EL33DG Counters & Dividers applications.
  • ANALOG SIGNAL PROCESSING
  • SQUARE ROOT
  • Fixed or Programmable Frequency Division
  • Time-delay circuits
  • Control counters
  • Time delay circuits
  • Frequency dividing circuits
  • LINEARIZATION
  • Digital multiplexing and demultiplexing
  • Programmable decade counters
Step5Bar-code shipping tag
MC10EL33DG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Series
    10EL
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
  • Subcategory
    Prescaler/Multivibrators
  • Technology
    ECL
  • Voltage - Supply
    4.2V~5.7V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    4GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    10EL33
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.7V
  • Power Supplies
    -5.2V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.2V
  • Nominal Supply Current
    27mA
  • Reset
    Asynchronous
  • Max Input Voltage
    4.19V
  • Output Characteristics
    OPEN-EMITTER
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Logic Type
    Divide-by-4
  • Continuous Drain Current (ID)
    50mA
  • Output Polarity
    COMPLEMENTARY
  • Trigger Type
    Positive, Negative
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    33mA
  • Count Rate
    4.2GHz
  • Number of Data/Clock Inputs
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm