  • MC100EP33DTR2
MC100EP33DTR2
advertisement
Manufacturer No:
MC100EP33DTR2
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-MC100EP33DTR2
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MC100EP33DTR2
Description:
1 Element Counters & Dividers 100EP Series Positive, Negative 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Purchasing and Inquiry
MC100EP33DTR2 Overview
MC100EP33DTR2 Features
Embedded in the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 bits per element
MC100EP33DTR2 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC MC100EP33DTR2 Counters & Dividers applications.
  • Dual Up Counters
  • Communications Digital Frequency Synthesizers;
  • Frequency dividers
  • TRUE RMS-TO-DC CONVERSION
  • Divide-by"N" counters/frequency synthesizers
  • LINEARIZATION
  • Control counters
  • Analog multiplexing and demultiplexing
  • Programmable decade counters
  • counting/frequency sy nthesizers-BCD output
Step5Bar-code shipping tag
MC100EP33DTR2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    8-TSSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    100EP
  • Part Status
    Obsolete
  • Voltage - Supply
    3.3V~5.5V
  • Number of Elements
    1
  • Reset
    Asynchronous
  • Logic Type
    Divide-by-4
  • Number of Bits per Element
    1
  • Trigger Type
    Positive, Negative
  • Count Rate
    4GHz