  • MC100EP11DT
MC100EP11DT
advertisement
Manufacturer No:
MC100EP11DT
Manufacturer:
ON SEMICONDUCTOR
HK JDW NO:
598-MC100EP11DT
Package:
Datasheet:
Description:
3.3V Clock Buffer DUAL 8 Pins
Purchasing and Inquiry
MC100EP11DT Overview
Using a supply voltage of 3.3V allows for high efficiency. It has a pin count of 8. The circuit clock is contained in Clock Drivers. A member of the 10EP family, this clock buffer is a digital camera. This is set to 5.5V for the maximum supply voltage. LOW SKEW CLOCK DRIVER is the value of the logic IC used in this circuit. In order to maintain normal operation, the supply voltage (Vsup) should be maintained above 3V. Power for the clock buffer comes from a -3.0/-5.5V volt supply. There are currently 2 true outputs available in the system. As a result of utilizing this gadget, NECL MODE: VCC=0 WITH VEE = -3.0V TO -5.5V is also available. For stable operation, the maximum operating temperature is 85°C°C. Ensure reliability by operating at -40°C degrees Celsius. The 8 terminals are used in this application.
MC100EP11DT Features
Clock Drivers subcategory
logic IC type of LOW SKEW CLOCK DRIVER
MC100EP11DT Applications
There are a lot of ON SEMICONDUCTOR MC100EP11DT Clock Buffers & Drivers applications.
  • High-performance workstation
  • Navigation equipment
  • Host bus adapter card
  • Threshold detection
  • Other PCIe Gen2 networking applications
  • Edge computing
  • Microserver
  • Cell Phone (UMTS/WCDMA/GSM)
  • High performance communication system
  • Base station
Step5Bar-code shipping tag
MC100EP11DT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    [object Object]
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    8
  • JESD-609 Code
    e0
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn90Pb10)
  • Additional Feature
    NECL MODE: VCC=0 WITH VEE = -3.0V TO -5.5V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Clock Drivers
  • Technology
    ECL
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-G8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    -3.0/-5.5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Family
    10EP
  • Seated Height-Max
    1.1mm
  • Logic IC Type
    LOW SKEW CLOCK DRIVER
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    0.32 ns
  • Propagation Delay (tpd)
    0.3 ns
  • Same Edge Skew-Max (tskwd)
    0.12 ns
  • Number of True Outputs
    2
  • Input Conditioning
    DIFFERENTIAL
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm